5G w Polsce
Zakładam, że wiesz już co nieco na temat sieci 5G. To nic innego, jak najnowocześniejszy standard bezprzewodowej transmisji danych na odległość. 5G to przyszłość – i już nie tak odległa – internetu mobilnego. Pierwszą komercyjną sieć w Polsce uruchomił w II kwartale 2020 Plus GSM, a ostatnim z „Wielkiej Czwórki” był Orange, który dokonał tego samego na początku lipca. Tymczasowo zasięg 5G jest dostępny tylko w wybranych lokalizacjach/miastach, ale docelowo pokryje cały kraj! Przypomina Ci się historia z LTE, który na początku nie był szeroko dostępny?
Prędkości internetu mobilnego
A skoro o LTE/4G LTE mowa, to właśnie 5G jest jego naturalnym następcą. Sieć czwartej generacji była wyraźnym krokiem naprzód internetu mobilnego – wreszcie łącza bezprzewodowe pozwalały w pewnym stopniu dogonić klasyczny internet kablowy, co np. dla graczy komputerowych było nie bez znaczenia. 5G ma dokonać jeszcze większego przeskoku z LTE, niż on sam z 3G – spójrz na liczby opisujące maksymalne prędkości pobierania.
- 3G – do 28 Mbit/s
- 4G LTE – do 100 Mbit/s
- 4G LTE ADVANCED (dostępny m.in. w Plusie) – do 300 Mbit/s
- 5G – do 20000(!) Mbit/s
Tak – teoretyczne maksymalne prędkości sieci 5G mogą być nawet ponad 60 razy wyższe od najszybszego LTE! Teoretycznie, bo np. raczkujące 5G Plusa (pasmo 2600 TDD) ma zapewnić transfer do 600 Mbit/s, a więc już „tylko” dwukrotnie szybszy od LTE.
Zadaj sobie sam pytanie: czy to, że ściągniesz film w 2 minuty zamiast 4 jest rzeczywiście taką rewolucją? Po co ten medialny szum?
Siła 5G tkwi bowiem nie tyle w prędkości, lecz czymś innym. Przepustowości łącza!
5G lekarstwem na „zapchane” LTE?
LTE ma pewną piętę achillesową, której pozbawiony jest jego następca. Mowa o przepustowości łącza. Co z tego, że mieszkasz blisko stacji BTS, jak i tak ciągle LTE muli na Twoim telefonie, albo wręcz przełącza się na zasięg 3G. I to akurat w okresie wakacyjnym czy w Święta! Dlaczego akurat wtedy, kiedy masz więcej czasu i ochoty na surfowanie w sieci? Dlatego, że każdy myśli tak samo, a LTE nie jest fizycznie w stanie obsłużyć w dobrej jakości tak wiele osób…
Z 5G będzie zupełnie inaczej – nowy standard jest o wiele bardziej stabilny i nieporównywalnie pojemniejszy od 4G LTE! Dotychczasowe problemy znikną i nikt nie będzie o nich pamiętał tak, jak w przypadku pierwszych technologii mobilnych, które przegrywały z… umiarkowanym deszczem.
5G to niedaleka przyszłość
Słyszałeś może o „internecie rzeczy”? To idea, w której wszystkie domowe urządzenia RTV/AGD będą w przyszłości połączone w jednej sieci. Zdalne sterowanie pralką czy zmywarką, gdy jesteś w pracy? Czemu nie. Praktycznych zastosowań będzie nieskończenie wiele, lecz tylko z 5G (możliwość obsługi miliona urządzeń na kilometr kwadratowy!), gdyż technologia 4G LTE na to nie pozwala. Dlatego „internet rzeczy” jest (jeszcze) w sferze przyszłości.
Pewnie za kilka lat 5G przyspieszy z teoretycznych 600 do 1000, 2000, a może nawet maksymalnych 20000 Mbit/s, ale nie to będzie jego największą zaletą. Owszem, transfer będzie szybszy, ale powinieneś bardziej się cieszyć z lepszego i mocniejszego sygnału łącza, a także przepustowości sieci.
Kiedy 5G całkowicie zastąpi 4G LTE? Unia Europejska chce uruchomienia sieci w całej Wspólnocie do 2025 roku. Jesteśmy na początku internetowej rewolucji!
Szukasz telefonu z modułem 5G? Oto niektóre dostępne w Polsce modele:
- Samsung Galaxy S20 Ultra
- Samsung Galaxy S20+ 5G
- Samsung Galaxy Note20 Ultra
- Samsung Galaxy Note20 5G
- Samsung Galaxy A51 5G
- Huawei P40 Pro
- Huawei P40
- Huawei P40 lite 5G
- Huawei Mate 20X 5G
- Xiaomi Mi 10 Pro
- Xiaomi Mi 10
- Xiaomi Mi 10 Lite
- LG V60 ThinQ
- LG Velvet
- Motorola Edge