Czym się różni operator strukturalny od operatora wirtualnego?

Polski rynek GSM zdominowany jest przez 4 największe sieci komórkowe: Orange, Plusa, T-Mobile i Play. Są to operatorzy sktrukturalni. Nie od dziś jednak wiadomo, że istnieją też oferty innych operatorów, znacznie mniej znanych i często znacznie tańszych. Są to tzw. sieci wirtualne (MNVO). Czym się różnią od telekomów strukturalnych?

Kto ma stacje BTS, ten dyktuje warunki

To proste – operatorzy strukturalni (jak sama nazwa wskazuje) posiadają własną infrastrukturę, jak stacje bazowe BTS. Sieci wirtualne korzystają zaś z ich fizycznych nadajników, przez co – przynajmniej w teorii – zapewniają ten sam zasięg. W praktyce może jednak bywać różnie, ale o tym może innym razem. Jakie tanie sieci GSM mają podpisaną umowę o korzystaniu z infrastruktury monopolistów?

Operatorzy wirtualni na zasięgu Plusa

Plus jest najczęściej wybieranym telekomem wśród operatorów wirtualnych. Oto najważniejsze sieci MNVO z zasięgiem Plus GSM:

Premium Mobile

Na rynku od stycznia 2016 roku. Początkowo skupiał się na szerzeniu oferty dla małych firm i klientów indywidualnych, miał także abonament z telefonem. Szybko przeszedł na oferty bezterminowe i z samym SIM. Za około 17-30 zł dostaniesz tu pakiety z nielimitowanymi usługami w PL i sporym transferem internetu! W ofercie PM znajdziesz też pakiety duet i internetu mobilnego. Ten MVNO zyskuje wielu klientów przez przenoszenie numerów!

lajt mobile

Na rynku od 2013 roku, choć pod obecną nazwą funkcjonuje od maja 2015 roku (wcześniej jako White Mobile). Ten MNVO oferuje nie tylko bezterminowe abonamenty, ale także oferty na kartę, internet mobilny czy oferty dla duetów. To bardzo dużo jak na operatora wirtualnego. W dodatku jego ceny są jednymi z najniższymi na rynku!

OTVARTA

Na rynku od marca 2018 roku. MNVO w biało-czerwonych barwach narodowych dysponują ofertą abonamentu (w tym bezterminowego) i internetem mobilnym. Szukasz oferty ze zmiennym adresem IP i w niezłej cenie? Skorzystaj więc z sieci OTVARTA, bo to właśnie ona dysponuje takim pakietem!

Lycamobile

Na rynku od 2011 roku. Polski oddział Lycamobile za niedługo będzie świętował swoje dziesięciolecie, ale co w nim dostaniesz? Wyłącznie pakiety na kartę, niektóre także z roamingiem UE (RLAH). Ceny są niskie, ale Lycamobile nie obsługuje w ogóle(!) wiadomości multimedialnych MMS!

Operatorzy wirtualni na zasięgu Play

Jeszcze kilka lat temu sami Fioletowi korzystali z roamingu krajowego (zasięgu Orange, Plusa i T-Mobile Polska), ale udało im się już stworzyć samowystarczalną sieć. Od dłuższego czasu korzystają z niej również MNVO!

Mobile Vikings

Na rynku od 2013 roku. To jeden z najdłużej działających operatorów wirtualnych na terenie III RP, ale nic dziwnego – ma świetną ofertę. Co prawda obecnie są to tylko 3 różne pakiety na kartę (prepaid), to dla Wikingów liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Karciarze będą zachwyceni nieograniczoną kumulacją gigabajtów co miesiąc, a także z jakości obsługi BOK operatora!

To tylko niektóre najbardziej znane sieci wirtualne (MNVO), ale oprócz nich istnieją jeszcze oficjalne submarki dużych operatorów!

Submarki operatorów GSM

Z ofert operatorów strukturalnych wydzielamy także ich marki. Nie są to odrębne telekomy, lecz podmioty działające wewnątrz sieci macierzystej, lecz z innymi (czytaj: tańszymi) ofertami. Jakie to są?

nju mobile

Na rynku od kwietnia 2013 roku, submarka Orange. To stosunkowo duża sieć – nie tak dawno świętowała przekroczenie progu 1 miliona klientów! W swojej ofercie ma doskonałe warunki bezterminowego abonamentu dla jednej i dwóch osób, a także prepaid oraz internet mobilny. W nju dostaniesz wiele bonusów. Cechą charakterystyczną sieci jest jej żółta maskotka występująca na turkusowym tle – nie sposób o niej zapomnieć!

Plush

Na rynku od listopada 2014 roku, submarka Plusa, następca sieci dla nastolatków 36.6. Pod wieloma względami to największy konkurent nju, z którym dzieli wiele wspólnych rozwiązań: bonusowe gigabajty, premie za staż i dla par czy bezterminowe umowy. Plush ma jednak szerszą ofertę. Kupisz tu także niedrogi abonament z telefonem komórkowym! Również tego operatora reklamuje ciekawa maskotka – misiu o imieniu Plushak!

Heyah

Na rynku od marca 2004 roku(!), submarka T-Mobile. Heyah pamięta jeszcze czasy dawnej Ery. Tak – to właśnie ten operator powołał do życia markę Heyah, która swego czasu była niezwykle popularna, zwłaszcza u młodzieży. Brak umowy (prepaid), tanie SMS-y – i to w dobie wysokich cen! Dziś jej oferta nie robi już na nikim wrażenia.

Virgin Mobile Polska

Na rynku od 2012 roku, jednak w sierpniu br. Dziewica została w całości przejęta przez Fioletowych. W praktyce nie jest więc już autonomicznym operatorem wirtualnym, a submarką Play. Do wyboru masz tu m.in. abonament i prepaid, a także pakiety firmowe.

 

źródło zdjęć: Pixabay.com

REKLAMA

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *